Пет най-нови Хайдутин Градски новини

Пет най-нови Хайдутин Градски новини

Пет най-нови Хайдутин Градски новини

Blog Article

          Чавдар е главният герой в поемата. Той е представен в момента, когато, едва дванайсетгодишен, прави своя избор в живота. Чавдар е красиво дете (

Чета, начело с Иван Кулин, Еремия Българов и Найден Пешов, преминава от Зайчар през Връшка чука в България.

Поради което си спечелили и хулното в турския език прозвище „хайдути”, което за народа станало синоним на бунтовничество, закрилничество, юначество и мъжка доблест. Затова той възпява своите герои-хайдути.

В преданията от нашите възрожденци, се мяркат имената на някои дружини оглавявани от жени като Сирма, Боянка, Румяна, Бойка Еленка, Тодорка.

Затова майката така дълбоко страда и моли сина си да не става хайдутин, а да се научи на четмо и писмо. Но завладяващият пример на бащата се оказва определящ за бъдещата съдба на сина. Чавдар скача от радост, че ще иде на хайдушкото сборище. Майката горко плаче. Реакциите на сина и на юначната българка доказват предварително изградения образ за непобедимия, справедлив Чавдар войвода, със слава по цялата земя българска.

          Към природното, териториално определено пространство се прибавя и човешкото – сборовете и седенките с моми и момци; механите, където се събират мъжете; планините, където бродят юнаците.

Докато образите на хайдутите са идеализирани, разкрити в най-добрата си светлина, образът на чорбаджията е показан напълно в отрицателна светлина.

You are utilizing a browser that may not supported by Fb, so we have redirected you to definitely a simpler version to provide you with the ideal working experience.

                                                     Прочути хайдути

От времето на Първото търновско въстание насетне, е прието да се говори за хайдушко движение.

Те грабвали оръжие, напускали домовете си, за да прекарат живота си по горите, причаквайки Хайдутин турците край горските пътища.

Сред тях са Хаджи Христо Българин, Ангел Гацо, Индже войвода и други.

Българската азбука не славянска или кирилица, а българица. Създадена е от българин в България за българи

          Лирическият говорител е този, който разказва историята на Чавдар и го прославя. Той съзнава силата на таланта си – убеден е, че дори песента му да не бъде чута от народа, тя ще остане съхранена в българската земя. За лирическия говорител свободата и робството са въпрос на личен избор и тези, които търпят робството, ще си останат роби завинаги.

Report this page